آیا در باهچه شهیر، امکان اجاره ی یک ماهه ی خانه هست؟

خوشبختانه خیر. این منطقه از حیث فرهنگی و بافت جمعیتی از استاندارد بالایی برخوردار است و محیط غالب در آن خانوادگی می باشد. صاحبین خانه و مدیران مجتمع ها ترجیح می دهند این فرهنگ و بافت حفظ گردد.

شما موارد اجاره ای هم دارید؟

فقط در باهچه شهیر و محلات اطراف، بله

اجاره خانه به صرفه تر می باشد یا خرید یک خانه؟

با توجه به برنامه و هدف شما از مهاجرت به ترکیه می تواند متفاوت باشد، ولی با مدنظر قراردادن این نکته که با خرید خانه می توانید جهت دریافت اقامت یکساله یا دائم اقدام نموده و همچنین خرید خانه یک سرمایه گذاری مطمئن ارزی برایتان می باشد، خرید خانه گزینه مناسب و ایمنی برای افرادی می باشد که امکان خرید را دارا می باشند.

مدارک لازم جهت اجاره خانه چیست؟

داشتن کفیل شماره مالیاتی اصل و کپی پاسپورت پول پیش (معمولا معادل دو ماه اجاره خانه می باشد) حق معامله بنگاه، معادل مبلغ اجاره یک ماه خانه (در بعضی موارد ۱۲ درصد کل اجاره سالانه محاسبه می گردد)

مشاورین املاک در هنگام اجاره دادن خانه درخواست کفیل دارند، کفیل کیست؟

به فردی که ضمانت مستاجر را هنگام اجاره خانه خواهد نمود تا در صورت پرداخت نکردن اجاره ماهانه یا ایجاد مشکل از سوی مستاجر، اقدام به پرداخت اجاره یا جبران خسارت نماید. معمولا کفیل باید یک شهروند ترک باشد، اما افراد ایرانی دارنده کارت اقامت یک ساله نیز در صورت جلب اعتماد مشاور املاک و یا صاحب خانه، می تواند به عنوان کفیل معرفی گردد.

تفاوت اجاره کردن خانه در یک مجتمع با اجاره کردن خانه در یک محله چیست؟

تفاوت اصلی در امکانات خدماتی، ورزشی و امنیت است. فضای عمومی مجتمع ها در کل تمیز، دنج تر، با فضای سبز داخلی بیشتر و مناسب برای افرادیست که به دنبال آرامش و راحتی بیشتر برای خود و فرزندانشان هستند. نیاز به امنیت، بخصوص در مکان هایی که انسان در اقلیت است، بسیار مهم است. مجتمع ها اکثرا دارای دوربین های مدار بسته، نگهبانی، تیم نظافت،تیم نگهداری تاسیسات و پارکینگ های مستقل هستند. حال اینکه، بیشتر محله های استانبول با مسایلی همچون کمبود فضای سبز، تراکم زیاد و نبود پارکینگ کافی، درگیر هستند. مزاحمت های ترافیکی و آلودگی صوتی خود مشکل بزرگتر دیگری است.

در باهچه شهیر، هزینه ی ماهیانه ی اجاره یک واحد تک خواب چقدر می باشد؟

در منطقه باهچه شهیر، حداقل هزینه اجاره یک واحد تک خواب از ۱۳۰۰ لیر شروع می شود که ۹۰۰ لیر آن بابت اجاره و ۳۸۰ لیر مابقی بابت حق شارژ ماهیانه دریافت می گردد. هزینه های برق، آب گرم، سیستم گرمایشی و اینترنت شامل رقم فوق نمی باشد.

حداقل هزینه اجاره در استانبول و سایر شهرهای مهم ترکیه چقدر است؟

قیمت اجاره خانه در مناطقی از شهر که مناسب خانواده باشد، حداقل از ۸۰۰ لیر ماهیانه شروع می شود. میانگین قیمت اجاره برای واحد های تک خواب و دو خواب در مناطق مرکزی، بین ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ لیر، متغییر است. در سایر شهرها این رقم بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر، متغییر می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه، در مقایسه با ایران چگونه است؟

هزینه های بخش انرژی مانند برق، گاز، اجاره خانه و حتی کرایه تاکسی گرانتر از ایران است. در زندگی روزمره نیز، هزینه های مالیاتی بیشتری را نسبت به ایران تجربه خواهید نمود. ولی در صورت اشتغال در ترکیه، متوجه خواهید شد که نسبت درآمدها به هزینه ها معقول است و با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد. هزینه های پوشاک و مواد غذایی به نسبت ایران مناسبت تر می باشد.

آیا پرداخت شارژ ماهیانه در مجتمع ها اجباریست؟

فارغ از اینکه مستأجر یا صاحب خانه در ملک بصورت مداوم ساکن باشد یا هر از گاهی در خانه باشد، این شارژ باید ماهیانه به مدیریت مجتمع پرداخت شود و این مبلغ به حضور شما در خانه مربوط نمی باشد. شارژ ماهیانه شامل هزینه های جاری مجتمع از جمله امنیت، نگهبانی، نگهداری فضای سبز و … می شود و باید توسط صاحب خانه (اگر خانه  اجاره داده شده توسط مستاجر) پرداخت گردد.

عواقب عقب افتادن کرایه ی خانه چیست؟

در ابتدا با توجه به دریافت ۲ ماه اجاره بصورت پیش پرداخت از آن کسر می گردد، برای ماه اول اخطار داده  می شود و برای ماه دوم، جهت تخلیه خانه از طرف صاحب خانه اقدامات لازم صورت می گیرد.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت یک ساله چیست؟

پر کردن فرم مخصوص اقامت ترکیه در سایت اداره مهاجرت و دریافت وقت Randevu ۴ قطعه عکس پشت سفید و واضح (۳x۴) سند رسمی ملک و یا اجاره نامه به نام متقاضی بیمه یک ساله شخص متقاضی، ۲۰۰ الی ۸۰۰ لیر (بسته به نوع بیمه) پرینت حساب بانکی اصل پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد پرداخت مالیات مربوط به دوره اقامت (حدود ۴۰۰ لیر) شماره مالیاتی ارائه گواهی عدم سوء پیشینه (موردی درخواست می شود)