معرفی استان ترابزون

استان ترابزون که به نام های ترابزوند و ترابزوس نیز خطاب می شود، یکی از استان های شمال شرقی ترکیه و در ساحل دریای سیاه می باشد. ترابزون که در منطقه ای با اهمیت و استراتژیک قرار دارد، یکی از قدیمی ترین شهرهای بندر تجاری در آناتولی است. این استان در کنار خلیج وسیعی در ساحل جنوب شرقی دریای سیاه قرار دارد. در قسمت جنوبی ترابزون ارتفاعات کوه های پونتیک قرار دارد که ترابزون را از فلات مرکزی آناتولی جدا می کند.
استان های همجوار با استان ترابزون استان های Giresun از غرب، Gümüşhane در جنوب غربی، Bayburt در جنوب شرقی و Rize در شرق می باشند. مرکز استان ترابزون، شهر ترابزون می باشد. جمعیت اصلی در این استان، ترک ها هستند ولی اقلیت های دیگری از مسلمانان پانتیک یونانی زبان نیز در این استان زندگی می کنند، گرچه دیگر جوانان این اقلیت ها همانند پدرانشان مسلط به این زبان نیستند. کد راهنمایی و رانندگی در پلاک خودروهای ترابزون ۶۱ است. 

از شهرستان های استان ترابزون موارد زیر را می توان نام برد:

ترابزون • آکچا آبات • اراکلی • ارسین • بشیکلدی • لارشی باشی • کای کارا • درناک پازاری • دزکی • هیتار • کپروباشی • ماشا • از • شال پازاری • سرمن • تونیا 

تاریخچه شهر ترابزون

استان ترابزون در طول تاریخ موضوع سفرنامه صدها گردشگر غربی بوده است. برخی آن را «شهر افسانه ای» نامیده اند. مرکز استان ترابزون به نام ترابزئوس توسط مستعمره نشینان یونانی تاسیس شد. از قرن نهم قبل از میلاد مسیح، این شهر توسط مورخانی چون هومروس، هرودوت، هسیودوس نیز یاد شده است.
اولین منبع مکتوب مربوط به ترابزون، آنابازیس است که توسط گزنفون نگاشته شده است. ترابزون از ۱۲۰۴ تا ۱۴۶۱ پایتخت امپراتوری Trebizond بود که به عنوان مرکز مهم رومی و بیزانس محسوب می شد. بعدها ترابزون توسط محمد فاتح به بخشی از امپراطوری عثمانی تبدیل شد. پس از فتح این استان در سال ۱۴۶۱ مدرسه فتیح، مدرسه هاتونیه، مدرسه اسکندر پاشا و مدرسه حمزه پاشا به عنوان مراکز اصلی آموزشی آن زمان تاسیس شدند.
استان ترابزون همواره صحنه مبارزات و درگیری های بزرگ بین نیروهای عثمانی و روسی در طول کمپین قفقاز جنگ جهانی اول بوده است که در آوریل ۱۹۱۶ منجر به اشغال ترابزون توسط نیروهای روسی تحت فرماندهی نیکولاس بزرگ و نیکولای یودنیچ شد. استان ترابزون در اوایل سال ۱۹۱۸ پس از خروج روسیه از جنگ جهانی اول با پیمان برست-لیتوفسک به کنترل ترکیه بازگردانده شد.

بهترین فصل سفر به ترابزون

بهار

دمای ترابزون در فصل بهار، بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است و این میانگین دما در هنگام شب کمتر می شود. همچنین امکان ریزش باران فراوان به ویژه در ماه های فروردین و اردیبهشت وجود دارد.

تابستان

همان طور که انتظار می رود دمای روزهای تابستانی ترابزون بیش از سایر اوقات است و متوسط دما به ۲۸ درجه سانتیگراد هم می رسد؛ با این وجود ترابزون هنوز هم می تواند مقصد تابستانه مناسبی باشد. البته در طی روزهای تابستان رطوبت هوا افزایش پیدا می کند و این می تواند قدری آزاردهنده شود. در مجموع تابستان های ترابزون برای تفریحات آبی و دریایی بسیار مناسب هستند.

پاییز

در اوایل پاییز میانگین دمای هوا، ۱۹ درجه سانتیگراد است و تا آخر پاییز به ۹ درجه می رسد. میزان بارش هم در این فصل به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

زمستان

در اوایل این فصل میانگین دما در کمترین حالت خود که ۸ درجه سانتی گراد است قرار دارد و میزان بارش برف و باران در بیشترین حالت خود هستند.

سیستم های حمل و نقل درون و برون شهری ترابزون

 

دسترسی به شهر ترابزون

برای رسیدن به این شهر پرواز مستقیم از تهران، تبریز، مشهد، اصفهان و شیراز وجود دارد. اما اگر می خواهید به طور زمینی به ترابزون سفر کنید سه مرز اصلی وجود دارد به نام مرز بازرگان، مرز رازی و مرز سرو که اولی مناسب تر است. 

فرودگاه ترابزون

در شهر ترابزون تنها یک فرودگاه وجود دارد به نام فرودگاه ترابزون (Trabzon Airport). از این فرودگاه هم پروازهای داخلی و هم پروازهای خارجی صورت می گیرد؛ اما از آن جایی که پروازهای خارجی محدود هستند فرودگاه ترابزون یک فرودگاه بین المللی به حساب نمی آید.

حمل و نقل عمومی در ترابزون

در میان شهرهای ترکیه، ترابزون شهر کوچکی به حساب می آید و به همین خاطر سیستم حمل و نقل عمومی این شهر، به چند گزینه محدود ختم می شود. در شهر ترابزون هیچ خط مترو یا تراموایی به چشم نمی خورد و به جای اتوبوس، مردم بیشتر از وسیله نقلیه ای به نام دولموش (Dolmuş) استفاده می کنند. دولموش ها در تمامی شهرهای ترکیه فعالیت دارند و در ترابزون هم از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی شمرده می شوند. هزینه بلیت این وسایل نقلیه هم در حدود 1.75 لیر ترکیه است.

ترمینال اتوبوس شهری ترابزون

در محله سنایی (Sanayi Mahallesi) ترابزون، در تقاطع بزرگراه دِولِت (Devlet Karayolu) و خیابان ترمینال (Terminal Sk) ترمینال اتوبوس های شهری ترابزون قرار گرفته است. در این ترمینال اتوبوس و بیشتر از آن، دولموش ها در انتظار مسافران هستند. اگر می خواهید با این وسایل نقلیه به منطقه آتاترک بروید که بیشتر بناهای تاریخی شهر را در خود جای داده است، می توانید در ترمینال از اتوبوس ها یا دولموش هایی استفاده کنید که علامت Parkı یا Meydan را دارند؛ البته برخی از این اتوبوس و دولموش ها برای مسافران بین راهی هم توقف می کنند.
برای رفتن به مناطقی که در مرکز شهر نیستند هم چند ایستگاه برای توقف دولموش ها در خیابان قهرمان ماراش (Kahramanmaraş Street) قرار دارد و مسافران را در مسیرهایی نظیر ایاصوفیه تا غرب شهر و پارک شهری تی گاردن بزتپه (Boztepe tea garden) تا جنوب شرقی شهر جا به جا می کند.

تاکسی

همانند بیشتر شهرهای دنیا، در ترابزون نیز تاکسی از گزینه های خوب برای حمل و نقل به حساب می آید، اما فراموش نکنید که هزینه کرایه تاکسی ممکن است برایتان گران تر تمام شود. هزینه ورود به تاکسی ها در این شهر حدود ۳/۵ لیر ترکیه است.

دیدنی های استان ترابزون