معرفی استان ازمیر

استان ازمیر در غرب آناتولی و در امتداد ساحل اژه واقع شده است. پایتخت این استان شهر ازمیر است که به طور کلی از ۱۱ منطقه مرکزی تشکیل شده است. استان ازمیر از سمت غرب با دریای اژه احاطه شده است و خلیج ازمیر را محصور کرده است. مساحت استان ازمیر ۱۱۹۷۳ کیلومتر مربع است و جمعیت این استان ۴،۲۷۹،۶۷۷ نفر (سال ۲۰۱۷) بر آورد شده است. استان های همجوار استان ازمیر، بالیکسیر در شمال، مانیسا در شرق و آیدین در جنوب می باشند. کد ترافیک استان ازمیر ۳۵ می باشد.

از شهرستان های مهم استان ازمیر موارد زیر را می توان نام برد:

علیاگا • برگاما • چشمه • دیکیلی • فوچا • کینیک • اوده‌میش • سلجوک • تیره •

از رودخانه های اصلی استان ازمیر می توان به رودخانه Küçük Menderes، Koca Çay و Bakırçay اشاره کرد.

تاریخچه شهر ازمیر

ابتدا در این منطقه آناتولی های محلی مستقر شدند. هزار سال بعد، یونانی ها در حدود قرن یازدهم قبل از میلاد، لیگ ایونیا را تأسیس کردند. بعداً توسط ایرانیان فتح شد و یونانیان قبل از آنكه این سرزمین در امپراطوری روم قرار بگیرد آن را پس گرفتند. پس از انشعاب امپراتوری روم، این منطقه به بخشی از آنچه امروزه ” امپراتوری بیزانس” خوانده می شود تبدیل شد تا اینکه در قرن ۱۴ توسط ترکان عثمانی فتح شد. پس از جنگ جهانی اول، این استان به یونان واگذار شد، اما توسط نیروهای مصطفی کمال آتاتورک در جنگ استقلال ترکیه بازپس گیری شد. در نتیجه پیمان لوزان (۱۹۲۳)، کلیه ساکنان ارتدکس یونان این استان مجبور به ترک شدند و استان ازمیر در جمهوری مدرن ترکیه گنجانیده شد.

آب و هوای ازمیر

ازمیر از آب و هوای مدیترانه ‌ای برخوردار است؛ به عبارتی تابستان‌ هایی بلند، گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و بارانی دارد. حداکثر دمای هوا در طول زمستان به ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در تابستان تا ۴۰ درجه هم افزایش می‌یابد.

سیستم های حمل نقل درون و برون شهری ازمیر

در بین شهرهای ترکیه، ازمیر اولین شهری است که تمام خطوط حمل و نقل شهری را به هم متصل نموده و از شبکه ارتباطی خوبی بهره مند است.
سیستم حمل و نقل در ازمیر شامل: مترو، اتوبوس، تراموا، قطار برقی، کشتی، تاکسی و هواپیما می باشد.

متروی ازمیر بخش مهمی از حمل و نقل شهری را به زیر زمین انتقال داده و بار زیادی از حجم ترافیک شهری را کاسته است. شما از طریق مترو می توانید از غرب ازمیر به شرق و از شمال به جنوب آن به راحتی سفر کنید. برای استفاده از متروهای شهر ازمیر نیز می توانید با پرداخت ۵ لیر، «ازمیر کارت» تهیه کنید.
Izban، دومین وسیله نقلیه قابل بحث است که در حال حاضر دو خط شهری و مسیرهای دورتر را پوشش می دهد و می توانید از شمال به جنوب ازمیر سفر کنید. خط شهری ایزبان از Tepekoy شروع و تا Menemen ادامه دارد و مسیرهای آن از دو طرف تا ایستگاه های Aligea و Selçuk توسعه یافته است. مسافران در طول مسیر نیز می توانند در دو ایستگاه Hilal و Halkapinar خط مترو را با ایزبان جایگزین نمایند.

اتوبوس نیز یکی از رایج ترین وسایل حمل و نقل عمومی در شهر ازمیر می باشد. سامانه حمل و نقل شهری ازمیر (Eshot)، از بدو تاسیس خود از سال ۱۹۴۳، با ۱۴۶۵ دستگاه اتوبوس در حال ارائه خدمات می باشد. گردشگران می توانند با پرداخت میانگین ۳ لیر از طریق «ایزمیریم کارت» از اتوبوس ها استفاده کنند.
ساعت کاری اتوبوس ها در ازمیر بین ساعت ۷ تا ۹ صبح، هر سه دقیقه و نیم یک اتوبوس می باشد، در بقیه ساعات، هر چهار دقیقه و در ساعت ۸ تا ۱۲ شب، هر هفت دقیقه این امر تکرار می شود.

تراموا یکی از محبوب ترین وسایل حمل و نقل عمومی است و برای استفاده از آن، گردشگران می توانند از شارژ ایزمیریم کارت خود استفاده کنند.

ارتباطات درون شهری با کشتی

«ایز دنیز» که از سال ۱۹۹۲ خدمت رسانی می کند، هم اکنون همه روزه با مجموع ۲۵ کشتی در ۹ مسیر مختلف و با ۲۰۲ سفر، جا به جایی نزدیک به ۵۰۰۰۰ نفر و ۱۳۰۰ خودرو را به عهده دارد.

حمل و نقل با تاکسی

هزینه استفاده از تاکسی بسته به مسیری که طی می کنید، متفاوت می باشد. اما باید بدانید که پیش فرض تاکسی متر تاکسی های ازمیر، ۳٫۹۰ لیر است که به ازای هر کیلومتر حدود ۳٫۷۰ لیر به مبلغ پیش فرض اضافه می شود. البته این را نیز باید متذکر شویم که هزینه حمل و نقل با تاکسی، نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی کمی بالاست. وقتی سوار تاکسی می شوید، راننده موظف است تاکسی متر خود را که معمولا روی آینه است، روشن کند و همان لحظه، عدد ۳٫۹۰ نشان داده می شود. ۳٫۹۰ لیر هزینه ورودی شماست و عدد روی تاکسی متر در طی مسیر، مشخص کننده هزینه کرایه شماست که برحسب مسافت تغییر می کند. ضمنا این هزینه در ترافیک هم محاسبه می شود، چون زمان و استهلاک ماشین نیز باید در نظر گرفته شود.

حمل و نقل هوایی

فرودگاه عدنان مندرس که تنها فرودگاه غیرنظامی ازمیر می باشد، در تاریخ ۱۷ نوامبر ۱۹۸۷ افتتاح شد که به دلیل افزایش سالیانه عرضه و تقاضا، تعداد خطوط هوایی داخلی و خارجی توسعه داده شده است.

دیدنی های استان ازمیر